1.5KE400A
Mfr.Part #
1.5KE400A
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package/Case
Datasheet
1.5KE400A
Description
TVS DIODE 342VWM 548VC DO201AD
Stock
785
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
4A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
DO-201AD, Axial
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DO-201AD
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
380V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
548V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
342V